Edinburgh (9-11.11.2017)

Nějak jsme si s Habibem řekli, že by to chtělo vypadnout, aspoň na chviličku, trochu zaturistit, pohodička, letadlo. A shodou náhod se našly levné letenky do Edinbughu. Tak jo, proč ne. Slovo dalo slovo a kupodivu jsme fakt odjeli. Bleskový výpad k Severnímu moři.

Na jak dlouho:

Někde jsme četli, že Edinburgh je na dva dny tak akorát. No, bylo to akorát, 42km jsme nachodili, obvykle jsme padli večer do kómatu a ráno mechanicky vyrazili na kafe a hurá do ulic. Ideální by byly 3 dny. A nebýt to víkend, a nehrát se mistrovství v ragby, protože v pátek jsou hospody narvané normálně, a v sobotu se nám narvaly kvůli ragby, takže jsme si pívo dali až v hosodě na letišti, ale to nevadilo, stejně mělo letadlo zpoždění a potřebovali jsme utratit drobáky.

Co bylo pěkné:

Scottův monument:

Vážně vážně vážně dobře utracených 5 liber za vstup, i když slabší povahy (klaustrofobici a tlušťoši) by měli skončit na druhém podlaží, nahoře je to opravdu úzké (cca 45-50cm, příkré a nahoru se zužující). Fuj, i mě bylo nedobře. Ovšem výhled to vykompenzoval.

Hrad:

Zespodu krásný, dovnitř jsme nešli, nestihli bychom nic dalšího. Prohlídka zabere min. půl dne.

Calton Hill:

Hezký výhled, zdarma, ale vichr a fakt zima! A dost lidí. Ale pěkný

Arthurovo sedlo:

Monstrózní kus Krkonoš uprostřed historického centra. (výstup zabere cca 1-1,5h)


Co by se Vám mohlo hodit:

Průvodce:

Musím říct, že jsme třeba průvodce koupili naprosto zbytečně: kešky a místní mapa zdarma nás provedly mnohem účiněji a všudypřítomné cedule s povídáním o daném místě nás i informacemi zahlcovaly tak akorát.

MHD

Další poznatek, kdy zpáteční jízdenka na tramvaj vás z letiště vyjde na 8,5 GBP na osobu, zatímco když nastoupíte jen o stanici dál, tak je to výrazně směšnější částka (3,20 GBP). Habib hudroval, že nebude nikde hledat stanici, když tady může nastoupit na konečné, ale kouknete-li na Google mapy, je to kousek a blbuvzdorně pořád rovně, takže škoda peněz. Ale zkušenost je zkušenost.

Jinak celodenní jízdenka za 4GBP z automatu (placeno kartou, koupeno na zastávce tramvaje, platí na všechny Lothian Busy a tramvaj, krom překročení zóny na Letiště) byla pohodová. Ovšem pozor, na mapě MHD všechno vypadá blízko, i mapa stanic je pár zastávek, a v reálu jsou tam jen ty důležité. Třeba autobus staví co 200 metrů, a mnohdy ještě (r.2017) nemají hlášení stanic uvnitř vozu, takže když neznáte/nevidíte/nejedete na konečnou , víte prdlajz, kde vystoupit (my na konečnou jeli, a stejně jsme ji přehlédli, jelikož to byla úplně normální zastávka,a vystupovali až v depu… ach ti turisti). To bylo takové pitomé. Pokud lístek nemáte, koupíte u řidiče na konkrétní jízdu za 1,60GBP (přesně odpočítané mince se hodí do “mlejnku na maso”).

Co to stálo?

  • Letenky od Ryanu v akci byly tam za cca 250,-, zpět za 660,-CZK
  • Ubytování přes AirBnB za krásných 371,- CZK za noc a osobu, v centru cca 5 minut od hradu
  • Pívo v krámě od 2 do 5,5GBP, na čepu 3-5GBP
  • Oink sendvič, na Victoria street: střední za 4,8GBP